Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Japonezët paguajnë mijëra dollarë për një maskë anti-Covid, moda që ndjekin

Stilistët në Japoni kanë marrë një nismë për të luftuar përhapjen e koronavirusit nëpërmjet një maske me stil të veçantë, luksoze dhe e zbukuruar me diamante dhe perla.

Maska kap vlerën e një milion Jen japonez secila, ose rreth 9 mijë e 6 qind dollarë.

Kompania Mask.com i “Cox Co” filloi shitjen e maskave të bëra me dorë javën e kaluar, me qëllim për të gëzuar njerëzit dhe për të nxitur shitjet në një industri të modës të depresionuar nga pandemia COVID-19.

Maskat e diamantit zbukurohen me një diamant 0.7 karat dhe më shumë se 300 copë kristal Swarovski, ndërsa maskat e perlave përmbajnë rreth 330 perla japoneze Akoya.

“Të gjithë po ndjehen të dëshpëruar për shkak të koronavirusit dhe do të ishte mirë nëse ata mund të ndiheshin më mirë duke parë një nga këto maska ​​vezulluese.

Industritë e bizhuterive dhe pëlhurave kanë qenë gjithashtu në një rënie për shkak të koronavirusit dhe kështu ne e bëmë këtë si pjesë e një projekti për të ndihmuar në ringjalljen e Japonisë,” i tha Reuters , Azusa Kajitaka, një punonjëse në dyqanin e maskave të kompanisë pranë stacionit të Tokios.

“Cox”, si pjesë e grupit të shitjes me pakicë Aeon Co, ka hapur Mask.com në internet dhe në gjashtë lokacione fizike që nga shtatori, duke ofruar më shumë se 200 lloje maskash duke filluar nga 500 jen.

Disa vizitorë në dyqan të Mërkurën ishin të shqetësuar se maskat miliona jen mund të ishin jashtë komunitetit të tyre.

Maskat japoneze janë ende larg, për tu cilësuar si më të shtrenjtat në botë. Ky nder i përket një maske prej 1.5 milion dollarësh të bërë me 250 gram ar 18 karat të krijuar nga një argjendar izraelit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet