Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Astra Zeneca zbulon çmimin e lirë të vaksinës: Mund të ruhet në frigorifer

Kompania Astra Zeneca që po bashkëpunon me universitetin e Oksfordit për të sjellë sa më shpejt vaksinën e koronavirusit që ka rezultuar me efektivitet 90%, do të kushtojë 3 euro.

Ndërkohë mësohet se kjo vaksinë mund të ruhet deri në 6 muaj në një temperaturë -2 gradë.

Sipas shkencëtarit kryesor të OBSH-së, Soumya Swaminathan, avantazhi i vaksinës është se mund të ruhet në temperatura të zakonshme në frigorifer, ndryshe nga vaksinat e tjera që kërkojnë pajisje të vecanta.

“Kjo natyrisht ka përparësi të mëdha logjistike për transportimin dhe shpërndarjen e kësaj vaksine në qytete dhe fshatra dhe zona rurale në të gjithë botën.

Dhe ne shpresojmë që të ketë më shumë vaksina të tilla, të cilat janë më të qëndrueshme në nxehtësi”, tha Swaminathan.

Sapo të marrë aprovimin se është efikase ndaj Covidit, AstraZeneca do të nisë punën për të prodhuar 3 miliardë dozat e para.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet