Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Arresti kardiak shuan në moshën 60-vjeçare Diego Maradonën, i njohur si “Dora e Zotit”

Legjenda e futbollit botëror, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare.

Ylli i futbollist ka pësuar një arrest kardiak pasditen e sotme dhe fakteqësisht ka ndërruar jetë. Mësohet se Maradona po merrte veten pas ndërhyrjes kirurgjikale që kreu në kokë, por shëndeti i tij është përkeqësuar.

Gjiganti Maradona ka pësuar arrest kardiak dhe pavarësisht përpjekjes së mjkëve për ta shpëtuar, nuk ia dalë dot mbanë. Lgjenda argjentinase mbylli sytë në moshën 60-vjeçare.

Lojtari më i madh argjentinas në histori fitoi Kupën e Botës në vitin 1986 me kombëtaren argjentinase, kur bëri lëvizje historike të tilla si goli i “i artë” kundër Anglisë.

Kush ishte Diego Armando Maradona:
I lindur më 30 tetor 1960, i ishte një menaxher futbolli argjentinas dhe një ish-futbollist profesionist. Se fundi ai isht trajner i klubit argjentinas Primera División Gimnasia de La Plata.

Maradona vlerësohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, dhe nga shumë si më i madhi ndonjëherë. Ai ishte një nga dy fituesit e përbashkët të çmimit FIFA Player of the 20th Century .

Vizioni, pasimi, kontrolli i topit dhe driblimi i Maradonës ishin disa nga tiparet e tij ndersa te gjitha keto aftesi u kombinuan me shtatin e tij të vogël (1.65 m).

Prania dhe udhëheqja e tij në fushë patën një efekt të madh në performancën e përgjithshme të ekipit, ndërsa ai shpesh do të veçohej nga kundërshtarët. Përveç aftësive të tij krijuese, ai gjithashtu zotëronte një nuhatje për gol dhe dihej që ishte një specialist i goditjeve të lira.

Maradones iu dha nofka ” El Pibe de Oro ” (“Djali i Artë”), një emër që i qëndroi atij gjatë gjithë karrierës së tij.

Maradona ishte lojtari i parë në historinë e futbollit që vendosi tarifën e transferimit të rekordit botëror dy herë, së pari kur transferoi te Barcelona për një rekord botëror atëherë 5 milion £, dhe së dyti, kur transferoi te Napoli për një tjetër tarifë rekord 6.9 milion £.

Ai ka luajtur për Argentinos Juniors , Boca Juniors , Barcelona, ​​Napoli, Sevilla dhe Newell’s Old Boys gjatë karrierës së tij, dhe është më i famshëm për kohën e tij në Napoli dhe Barcelona ku fitoi vlerësime të shumta.

Në karrierën e tij ndërkombëtare me Argjentinën , ai fitoi 91 ndeshje dhe shënoi 34 gola. Maradona luajti në katër Kupa Botërore FIFA , përfshirë Kupën e Botës 1986 në Meksikë, ku ai ishte kapiten i Argjentinës dhe i udhëhoqi ata në fitoren ndaj Gjermanisë Perëndimore në finale, dhe fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut.

Në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986 , ai shënoi të dy golat në një fitore 2–1 kundër Anglisë që hyri në historinë e futbollit për dy arsye të ndryshme. Qëllimi i parë ishte një faull i papenalizuar i trajtimit i njohur si ” Dora e Zotit””, ndërsa goli i dytë pasoi një driblim prej 60 m (66 yd) në pesë lojtarët e Anglisë, votuan” Qëllimi i Shekullit “nga votuesit e FIFA.com në 2002.

Maradona u bë trajner i Argjentinës në nëntor 2008. Ai ishte në krye të ekipit në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut para se të largohej në fund të turneut. Ai ishte trajner i klubit me qendër në Dubai Al Wasl në Pro-League të Emirateve të Bashkuara Arabe për sezonin 2011–12.

Në vitin 2017, Maradona u bë traineri i Fujairah para se të largohej në fund të sezonit. Në maj 2018, Maradona u njoftua si kryetari i ri i klubit Bjellorus Dynamo Brest. Ai arriti në Brest dhe u prezantua nga klubi për të filluar detyrat e tij në korrik. Nga shtatori 2018 deri në qershor 2019, Maradona ishte trajner i klubit meksikanDorados.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet