Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vaksina ruse mbi 95% efektive, të dhënat e vullnetarëve pas dozës së dytë të “Sputnik V”

Vaksina ruse Sputnik V është “më shumë se 95%” efektive kundër COVID-19 nëse i referohemi “të dhënave paraprake nga vullnetarët të marra 42 ditë pas dozës së parë” (dmth 21 ditë pas dozës së dytë). Kjo u njoftua nga instituti kërkimor Gamaleya duke botuar raundin e dytë të analizës së ndërmjetme të eksperimentimit në vazhdim.

Kjo është vaksina e parë e reklamuar dhe nga Presidenti rus Vladimir Putin, por që u prit me skepticizëm. Ndërkohë që vaksinat që presin për t’u aprovuar janë dhe ajo e Pfizer me Biontech si dhe Modernas.

Po kështu dje Universiteti i Oksfordit tha se vaksina e zhvilluar prej tyre siguron 75% mbrojtje, por se ruhet më lehtë dhe është më e lirë se ajo e Pfizer dhe Modernas.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet