Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Theu traun dhe kaloi kufirin në Kakavijë, policia greke arreston shqiptarin

Nje shtetas shqiptar eshte arrestuar mbrëmjen e së dielës në pikën kufitare të Kakavijës pasi u fut në Greqi duke thyer traun e doganës me makinë.

Shtetasi shqiptar priste të hynte në territorin e vendit fqinj, por nuk e realizonte dot ligjërisht pasi kishte masë të ndalimit të hyrjes në zonën Shengen dhe mendoi ta bënte ndryshe.

Me automjetin e tij shtetasi shqiptar theu traun në Kakavijë duke i ikur policisë, teksa vetëm pak më vonë u arrestua rrugës për në Janinë.

Sipas mediave greke, shqiptari vendosi në alarm policinë që e arrestoi në aksin Janinë-Kakavijë.

Ai ndodhet në qytetin grek dhe do të dalë në gjyq për tre akuza të ngritura nga shkelje të masave për parandalimin e sëmundjeve, dëmtim të pronës publike dhe hyrje të paligjshme në vend dhe ai u dërgua në Prokurorin Publik të Janinës.

Vetëm disa ditë më parë, Ministria e Jashtme njoftoi për masa të reja në pikën kufitare të Kakavijës ku u shty orari për 1 orë, 07:00 – 23:00 dhenjë javë karantinë për ata që kalojnë në Greqi nga kjo pikë, 5000 euro gjobë kush e thyen.

Më datë 23 nëntor në një njoftim të dytë nga pala greke puna u pezullua pjesërisht për shkak të një greve nga fqinjët.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet