Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ministri spanjoll tregon se cila kategori do të vaksinohet e para

Strategjia e vaksinimit kundër COVID-19 në Spanjë parashikon 18 grupe të popullsisë, ku përparësi do të kenë të moshuarit në azile dhe punonjësit e qendrave shëndetësore dhe spitaleve, njoftoi sot ministri spanjoll i Shëndetësisë, Salvador Illa, sipas agjencisë së lajmeve Efe.

“Grupet janë caktuar në bazë të katër niveleve të rrezikut: sëmundshmëria dhe vdekshmëria e rëndë, shkalla e ekspozimit ndaj sëmundjes, ndikimi socio-ekonomik dhe shkalla e transmetimit”, sqaroi ai.

Sipas Illa-s, plani përcakton tri faza përparësore të bazuara në disponueshmërinë e dozave.

E para: me administrim shumë të kufizuar të dozave, që zgjat nga janari deri në mars.

E dyta: nga marsi në qershor, në të cilin vaksinimet do të rriten progresivisht.;

E treta: që imunizon të 18 grupet e mbuluara të popullsisë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet