Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Greqi nuk hapet më 1 Dhjetor, shtyhet ‘lockdown-i’ në shtetin fqinj

Masave kufizuese të vendosura në Greqi, për parandalimin e përhapjes së virusit, duket se po u vjen fundi. Heqja e bllokimit sipas njoftimeve zyrtare do të duhej të ndodhte më datë 30 Nëntor.

Me sa duket shifrat e larta të infektimeve do t’a detyrojnë qeverinë greke të ndërmarrë vendimin për shtyrjen izolimit.

Krishtlindjet po afrojnë dhe një nga pyetjet që po artikulohet më shumë këto kohë në shtetin fqinj është se si do t’i festohen ato këtë vit. Sipas zëdhënësit të qeverisë Stelios Petsas, është e vështirë të lejohet udhëtimi nga prefektura në prefekturë, duke i bërë këto Krishtlindje disi më të vakta dhe duke mos i lejuar njerëzit të grumbullohen me njëri tjetrin

“Për t’u hapur në mënyrë të sigurt, ne duhet t’u përmbahemi masave, të kufizojmë lëvizjen”.

Mundësia e heqjes së bllokimit në 1 dhjetor nuk është realiste, pasi barra epidemiologjike mbetet e lartë, sqaroi zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas , duke folur për ANT1.

Petsas shpjegoi se heqja e masave kufizuese do të bëhet gradualisht, së pari me hapjen e shkollave dhe pastaj me pakicë . Konkretisht për shkollat, ai sqaroi se sugjerimet e ekspertëve do të shqyrtohen në mënyrë që gradualisht të hapen nivelet e arsimit.

“Në mënyrë që të hapemi në mënyrë të sigurt, ne duhet t’u përmbahemi masave, të kufizojmë lëvizjen ,” theksoi zëdhënësi i qeverisë.

Kthimi në normalitet do të bëhet me kujdes dhe kufizimet do të vazhdojnë të zbatohen, tha ai. Lini të hapur mundësinë e heqjes së SMS për ndalimin e udhëtimit dhe trafikut për disa orë .

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet