Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

8 mijë lekë tamponi, Laboratori në Malësi të Madhe ‘siguron’ kalimin e kufirit për 15 minuta

Një laborator mjekësor në Malësinë e Madhe ka thyer rekord shqiptar, europian, madje edhe botëror, për nxjerrjen në kohë “rekord” të përgjigjes për Covid 19!

Për vetëm 15 minuta, ku laborator të jep në “dorë” dokumentin nëse ke apo jo virusin. Në redaksinë e emisionit investigativ “Fiks Fare” u ankuan disa emigrantë, të cilët, pasi kishin marrë këtë dokument dhe kishin kaluar në pikat e kalimit kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, kanë hasur probleme në vendet e tjera, pasi dokumenti ishte shumë i dyshimtë. Ata janë detyruar që të ribëjnë këto analiza në një vend tjetër për të kaluar nga njëri shtet në tjetër, ndërsa kërkuan ndihmën e Fiksit për të faktuar mashtrimin e këtij laboratori.

Një bashkëpunëtor shkoi në laboratorin “Euro Lab”, në qytetin e Koplikut, duke i kërkuar punonjëses se kërkon të bëjë tampon për Covid 19, për të kaluar në Mal të Zi. Punonjësit e laboratorit i thonë dakord dhe se përgjigjja del nga 15 deri në 20 minuta. Ato i marrin gjak dhe i thonë që duhet të vijë pas 15-20 minutash. Dhe, ky shërbim kushton vetëm 8 mijë lekë të vjetra. Pas çerek ore, bashkëpunëtori shkon sërish dhe merr përgjigjen me një fletë. Punonjësit i thonë se përgjigjja e analizës është gati dhe qytetari ka dalë negativ.

Në fakt, nga përgjigjja e analizës, rezulton se laboratori i ka bërë qytetarit një analizë PCR. Fiks Fare e dërgoi këtë dokument te disa mjekë dhe laborantë dhe morëm përgjigje se kjo analizë nuk është për Covid 19. Megjithatë, me këtë analizë, kalon në pikën e kalimit kufitar në Muriqan. Punonjësi i doganës tha se ky dokument vlen për 72 orë!

Gazetarët e kontaktojnë me numrin e telefonit të vendosur në fletën e analizave, ku e pyesin punonjësit nëse kjo analizë është për tampon ose jo. Punonjësi i thotë se bashkëpunojnë me një laborator të certifikuar dhe akredituar për analiza COVID nga Ministria e Shëndetësisë. Por, thotë se analiza që kanë bërë nuk është për COVID, megjithëse bashkëpunëtori i kërkoi analizë nëse e ka kaluar apo jo COVID-in.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në faqen e internetit janë publikuar laboratorët e akredituar dhe certifikuar, ndërsa nga verifikimi rezultoi se ky laborator nuk është në këtë listë. Fiksi iu drejtua edhe me një kërkesë zyrtare ISHP-së, ku mori përgjigje se analiza e kryer nga ky laborator nuk është për COVID 19.

Bisedë me punonjësit e Laboratorit në Malësinë e Madhe

Fiksi – Nuk e di, për Covidin bëjnë këta? Për me ik jashtë.
Qytetari – Po, po bëjnë.
Fiksi – Ore zgjat shumë…
Qytetari – 20!
Fiksi – Ëëë?

Qytetari – 20 minuta.
Fiksi – Sa kushtonte?
Qytetari – 8 mijë lekë.
Fiksi – Dua të bëj një analizë për Covidin, desha me kalu për…
Punonjësja e laboratorit – Mal të Zi!

Fiksi – Mal të Zi.
Punonjësja e laboratorit – Edhe don me bë tamponin?!
Fiksi – Normale.
Punonjësja e laboratorit – Një sekondë, një sekondë.
Fiksi – Më fal, më fal.
Punonjësja e laboratorit – Ose ec futu se nuk ka gjë.

Fiksi – Vallai me frikë e kam edhe tamponin dhe s’po di.
Punonjësja e laboratorit – Ça ke mo burrë?
Fiksi – Jo s’kam asnjë gjë unë i shkreti.
Punonjësja e laboratorit – Ça të frikëson ty te na?
Fiksi – Jo.

Punonjësja e laboratorit – Shiringat janë me një përdorim. Këtu me hy me maskë se nuk i dihet, gjë tjetër s’ka ça ndodh te na.
Fiksi – Sa vonon të lutem?
Punonjësja e laboratorit – Sa vonon, 20 minuta. 8 mijë lekë të vjetra ose 7 euro, si të duash.
Fiksi – S’është problem, 10. Veç për shpejtësi kam hallin, për gjë tjetër s’ka problem.

Punonjësja e laboratorit – Ke patent?
Fiksi – Kam patent.
Punonjësja e laboratorit – Se na duhet për dokument, se duhet më i ba se të kthejnë për Zotin.
Fiksi – Atë e di unë.
Punonjësja e laboratorit – Tani du kartën ose pasaportën dhe pagesën zotnis.

Fiksi – Po, po. (Fiksi i jep 10 mijë lekë të vjetra). Këtë 10 mijë lekë…
Punonjësi i laboratorit – Kam me të kthy 2 mijë.
Fiksi – Mos e vrit mendjen, kur vjen puna te… në rregull.
Punonjësja e laboratorit – Atëherë, gjithë të mirat.
Fiksi – Të vij pas 10 minutash ta marr?

Punonjësja e laboratorit – 20 minuta! Çerek ore, 20 minuta. Ne këtu na ke deri në 8 të darkës.
Pas 15 minutash…
Fiksi – Të marrim përgjigjen.
Qytetari 2 – Ta nxjerrin te dera. Ta nxjerr këtu, ta jep sa të dalë. Ka me vu firmën, vulën. Ai për hatër i bën për 30 sekonda, thotë sa më parë fiuuu. Tu ble letrën me lekë…

Fiksi – Më fal, doli ajo e imja se kam ardhur fiks për 20 minuta. A doli ajo e imja?
Punonjësja e laboratorit 2 – Si e ke emrin?
Fiksi – … e ajo.
(Punonjësi bën gati fletën e analizave)
Punonjësi i laboratorit – Emri yt?

Fiksi – Po.
Punonjësja e laboratorit – … dhe …
Fiksi – Shumë faleminderit.
Punonjësja e laboratorit – Respekte!
Fiksi – Fiks në orar kemi ardh.

Dogana e Hanit të Hotit
Fiksi – Deri sa kohë më ashtu kjo e tamponit?
Punonjësi i doganës – 72 orë.
Fiksi – 72 orë? Tani e bëra.
Punonjësi i doganës – 72 orë e ke.

Fiksi – E bërë në Koplik.
Punonjësi i doganës – Ëë?
Fiksi – Në Koplik e bëra.
Punonjësi i doganës – 72 orë e bëra.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet