Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Në një muaj, 27 mijë mjekë dhe infermiere janë infektuar në Itali

Presioni mbi spitalet në të gjithë Italinë është i tmerrshëm, në vetëm një muaj janë infektuar 27 000 mjekë dhe infermierë, 900 në ditë, tha sot Ëalter Ricciardi, profesor i Higjienës në Universitetin Katolik dhe këshilltar i Ministrisë së Shëndetësisë.

“Nëse ky presion vazhdon, jo vetëm që do të bëhet i pamundur trajtimi i pacientëve, por do të shkatërrohet edhe vija e parë e frontit kundër COVID-19″, shtoi këshilltari shëndetësor.

“Prandaj është absolutisht e nevojshme të kufizohet lëvizja sa më shumë që të jetë e mundur dhe të bëhen vetëm gjërat që nevojiten vërtet. Gjithçka tjetër, muajin tjetër, duhet të jetë absolutisht e kufizuar”,këmbënguli ai.

Ricciardi specifikoi se Italia nuk është në një valë të dytë, por në fazën e dytë të valës së parë, sepse, ndryshe nga Kina, në vend nuk u zeruan kurrë rastet e infektimit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet