Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Izolimi në Britani përfundon më 2 dhjetor”, Boris Johnson tregon masat e reja

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson konfirmoi se bllokimi kombëtar në Angli nuk do të zgjatet, por do të përfundojë më 2 dhjetor.

Ndërsa bëri me dije planin e ri dimëror të masave kufizuese, Johnson tha se dyqanet, palestrat dhe parukierët do të rihapen, duke respektuar masat kufizuese, ku përfshihet edhe distanca sociale.

Masat vijnë në një kohë kur shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit deklaruan se vaksina e tyre ofron 90 për qind mbrojtje nga virusi.

Po ashtu, sportet me spektatorë do të lejohen, vetëm se me nivele më të ulëta pjesëmarrjeje. Ndërsa pub-et dhe restorantet do të qëndrojnë të mbyllura.

“Që prej fillimit të përhapjes së virusit, për herë të parë ne mund të shohim një rrugëdalje nga pandemia.”

Sa i përket vaksinës, Boris theksoi qeveria ka porositur 100 milionë doza të vaksinës së Oksfordit dhe 350 milionë doza të vaksinën në total.

“Në të njëjtën kohë, ne do të përdorim testime të shpejta për të identifikuar rastet asimptomatike dhe për të reduktuar transmetimin”, shtoi ai.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet