Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Albana Fico zbulon gjininë më të prekur nga koronavirusi

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico tregoi se cila është gjinia më e prekur nga koronavirusi në Shqipëri. Sipas saj, infeksioni është më i përhapur tek femrat.

“Raporti i fataliteteve me rastet pozitive është 2.1% gjatë kësaj jave. Ndërsa lidhur me gjininë më të prekur, femrat janë më të prekura, 52% dhe meshkujt 48%. Moshat më të prekura janë 65-74 vjeç, ndjekur nga moshat 55-64 vjeç.”

Albana Fico shtoi në një komunikim me gazetarët se situata paraqitet në një nivel risku të shtuar, për shkak të rritjes së rasteve ditore.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet