"Hapen dosjet e Hagës", Balla: Pse Basha nuk ishte në listë si përkthyes?

Politikë
"Hapen dosjet e Hagës", Balla: Pse Basha nuk ishte në

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas daljes së dokumenteve të Hagës.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” numri dy i PS Balla ka shtruar disa pyetje lidhur me rolin Lulzim Bashës.

Ndër këta pyetje janë se me çfarë statusi gjendej Lulezim Basha në dhomën ku pyetej shoqëruesi i Rugovës në Hagë, në vitin 2000.

Tjetër pyetje është pse Adnan Merovci u pyet nga gjykatësi për Lulzim Bashën dhe statusin e tij.

Pse “përkthyesi” Lulzim Basha nuk ishte i listuar tek lista zyrtare në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës?

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

HAPEN DOSJET DHE DALIN DOKUMENTAT E HAGËS

Me çfarë statusi gjendej Lulezim Basha në dhomën ku pyetej shoqëruesi i Rugovës në Hagë, në vitin 2000?

Pse Adnan Merovci u pyet nga gjykatësi për Lulzim Bashën dhe statusin e tij?

Pse “përkthyesi” Lulzim Basha nuk ishte një përkthyes i listuar tek lista zyrtare në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës?

Kujtojmë se Adnan Mervoci, ish-shoqëruesi i Presidentit Ibrahim Rugova është pyetur në Gjykatën e Hagës në seancën gjyqësore kundër Vlastimir Djordjevic, ish-Zëvendësministër i Brendshëm i Serbisë, përgjegjës për shumë krime në Kosovë.

Merovci dëshmon se është pyetur për një cështje tjetër ndaj ish-Presidentit Milutinoviç dy herë, një herë në Prishtinë e më pas në Hagë në prill të vitit 2000.

ME TE LEXUARAT