Sekuestrohen 18.5 ton marihuanë, në pranga dy grupet shqiptare të narko-trafikut

Aktualitet
Sekuestrohen 18.5 ton marihuanë, në pranga dy grupet shqiptare të

Çmontimi i katër plantacioneve në malet e qytetit Huesca të Agüero, në të cilin u arrestuan dy grupe trafikantësh shqiptarë, është një nga operacionet më të rëndësishme.

Policia Kombëtare spanjolle zbuloi 17 parcela të vogla në të cilat ishin shpërndarë më shumë se 7,800 bimë marijuane, me një kamp në të cilin trafikantët e drogës jetuan për muaj të tërë.

Vendndodhja dhe çmontimi, në më pak se një vit, i katër plantacioneve të marihuanës së fshehur në pyjet e Agüero (Huesca) është një nga ndërhyrjet më të rëndësishme që Policia Kombëtare ka kryer në kuadër të Operacionit të Gjelbër kundër narkotikëve.

Kjo është ajo që kjo forcë policore nxjerr në pah në bilancin që bëri dje në lidhje me këtë operacion pionier në Evropë , i cili ka mbështetjen e Interpol dhe Europol, dhe falë të cilit ka arritur të shpërbëjë në total më shumë se 800 plantacione të kësaj droge dhe të ndalojë 3,695 persona.

Si rezultat i veprimeve në Agüero, agjentët sekuestruan rreth 18.5 tonë marihuanë -31,698 bimë- dhe arritën të shpërbëjnë dy grupe me origjinë shqiptare të dedikuar për trafikimin në shkallë të gjerë të ‘kanabisit’ , duke arrestuar gjithsej 13 persona.

Të gjitha këto të korra ishin të fshehura në zona të pyllëzuara me qasje shumë të vështirë , në të cilën anëtarët e grupit kishin prerë sipërfaqe të mëdha të pyjeve me pisha, duke shfrytëzuar sa më shumë tarracat pyjore për të rritur marihuanën.

Për ujitje, ata kishin ndryshuar grykat dhe kishin krijuar gomone artificiale për të ruajtur ujin, i cili më vonë u çua në fushat e kanabisit me pompa uji të ushqyera nga gjeneratorët e energjisë elektrike.

Përmirësimi i kulturave të drogës

I ashtuquajturi Operacion i Gjelbër filloi në Shkurt 2019. Gjatë fazës së dytë – zhvilluar nga gushti 2019 deri në tetor 2020 – një total prej 3,695 njerëz janë arrestuar dhe më shumë se 800 plantacione ‘kanabis’ janë shpërbërë në operacione të ndryshme të kryera në të gjithë vendin. Për më tepër, janë sekuestruar 496,047 bimë marihuanë dhe janë sekuestruar 25,642 kg marijuanë, 23,849 kg hashash, 3,140 kokë kokainë, 85 kile heroinë, 458 armë zjarri dhe më shumë se 7,600,000 euro.

Që nga fillimi i operacionit, studiuesit kanë zbuluar një përmirësim progresiv të plantacioneve ‘të brendshme’ që, së bashku me zbulimin e tyre të vështirë pasi nuk është e mundur t’i shikosh ato nga jashtë, ka detyruar policinë të përmirësojë teknikat specifike të hetimit.

Për më tepër, profesionalizimi i kultivimit të marijuanës nënkupton një rritje të investimeve në plantacione dhe një rritje të rendimentit , e cila nga ana tjetër shkakton një rritje të dukshme të fitimeve të paligjshme.

ME TE LEXUARAT