Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gjykata Kushtetuese/ Të hënën KED vendos për emrat e dy kandidatëve për gjyqtarë

Të hënën Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do të zgjedhë emrat e gjyqtarëve të rinj në Kushtetuese që do të plotësojnë dy vakancat e krijuara prej vitit 2018.

Në garë janë Eugen Papandile dhe Zhaklina Peto të rikthyer në garë me vendim gjykate, paçka se KED i skualifikoi më herët. Po ashtu garojnë Altin Binaj, Aleksandër Toma, Ilir Haznedari, Orkida Totojani ndërsa më herët KED i ka dhënë dritën jeshile kandidates Sonila Bejtja.

Me përzgjedhjen e dy gjyqtarëve të rinj pritet që KED të kompletojë me kuorum për seancë gjyqësore e vendimmarrëse Kushtetuesen, të cilës i duhen minimumi 6 anëtarë.

Aktualisht ajo ka katër, do të zgjidhen dy dhe më pas tre të tjerë që pritet të vijnë nga Gjykata e Lartë për të plotësuar numrin total me 9 anëtarë. Ambasadorja Yuri Kim gjatë kësaj jave i ka kërkuar politikës të mbaj premtimin për rikthimin në funksion të kësaj gjykate.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet