BE mund të ketë 2 vaksina antiCovid në dhjetor. Vendet me të ardhura të ulëta do të përfitojnë…

Bota
BE mund të ketë 2 vaksina antiCovid në dhjetor. Vendet me të

Evropa mund të ketë të dy vaksinat kryesore të koronavirusit të aprovuara për përdorim të gjerë muajin e ardhshëm, tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Deklarata ndjek rezultate premtuese nga provat e dy vaksianve – njëra është një bashkëpunim i përbashkët midis kompanisë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech të Gjermanisë dhe një tjetër nga Moderna e SHBA, gjatë dy javëve të fundit.

“Nëse të gjithë vazhdojnë pa probleme, EMA [Agjencia Evropiane e Barnave] na thotë se autorizimi i kushtëzuar i marketingut për BioNTech dhe Moderna mund të ndodhë që në gjysmën e dytë të dhjetorit 2020,” tha von der Leyen në një konferencë për shtyp pas një video konference të Liderëve të BE-së.

Kreu i EMA, Emer Cooke, tha për Politico të mërkurën se ishte “shpresëplot” për miratimin e vaksinës BioNTech deri në fund të vitit.

Pasi të miratohet nga rregullatori i BE, vendet mund të fillojnë të kërkojnë të dozat.

Brukseli tashmë bleu 200 milionë doza vaksinash nga Pfizer/ BioNTech dhe po negocion për të blerë 80 milionë doza të Modernas përmes një mekanizmi të prokurimit në të gjithë BE-në dhe ka thënë që këto do të shpërndahen në vendet bazuar në shpërndarjen proporcionale të popullsisë.

Sidoqoftë, von der Leyen theksoi se miratimi i EMA-s ishte vetëm “hapi i parë” dhe se fillimisht vetëm një “numër i vogël” i dozave do të ishin në dispozicion.

“Sasia e madhe do të vijë më vonë,” tha ajo. “Kjo është e rëndësishme të kihet parasysh.”

Von der Leyen gjithashtu tha që EMA ishte “komunikim të përdithshëm” me Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA. “për të sinkronizuar vlerësimin” e kandidatëve të vaksinave.

I pyetur në lidhje me një shpërndarje në Hungari të vaksinës kandidate të Rusisë Sputnik V, e cila Moska ka thënë se tregoi një efikasitet të ngjashëm me kandidatët e tjerë kryesorë, von der Leyen tha se nuk ishte një temë diskutimi për udhëheqësit e BE në videokonferencë. Por ajo e bëri të qartë se nuk besonte se duhej të përdorej në BE pa miratimin e EMA.

“Në përgjithësi të gjithë e dimë se vaksinimi është çështje sigurie dhe besimi dhe kemi siguri dhe besim vetëm nëse ka transparencë në lidhje me të dhënat e zhvillimit të vaksinës dhe mënyrën se si janë kryer provat klinike”, tha Von der Leyen.

“Dhe prandaj mendoj se është me rëndësi të madhe që çdo vaksinë që duhet të përdoret duhet t’i nënshtrohet procesit të autorizimit në EMA-s. Kjo është transparencë e plotë, krijon besim dhe tregon që siguria është e garantuar. Ky është mendimi im për këtë çështje”.

Von der Leyen theksoi se vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme do të përfitojnë nga platforma ndërkombëtare Covax për sigurimin e vaksinave të para.

"Sa i takon pyetjes për fqinjësinë, ka një qasje të dyfishtë. Më i rëndësishmi dhe më mbresëlënësi është Covax, që e kemi ngritur së bashku me rreth 119 vende që janë anëtarësuar. Parimi është që vendet me të ardhura të larta duhet të financojnë Covax për të garantuar qasjen tek vaksina edhe për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, tha der Leyen.

ME TE LEXUARAT