Lajm i keq për shqiptarët, Greqia mbyll pikën kufitare të Kapshticës

Aktualitet
Lajm i keq për shqiptarët, Greqia mbyll pikën kufitare të

Pala greke ka mbyllur zyrtarisht piken kufitare te Kapshtices ne anen e saj duke njoftuar edhe autoritetet shqiptare per kete akt.

Ne kete menyre, qytetaret nuk mund te levizin nga kjo pike kufitare ne asnje rrethane duke na dhene keshtu te gjitheve nje lajm te keq.

Vendimi eshte marre pas publikimit të lajmit nga Top Channel ku u zbulua me fakte falsifikimi i tamponëve që nevojiten për të kaluar kufirin, ka ardhur edhe një reagim nga qeveria greke.

Duke nisur nga dita e nesërme me datë 20 nëntor, do të mbyllet pika kufitare e Kapshticës, ndërsa hapur mbetet Kakavija, Evzoni dhe Promahona.

Për Shqipërinë, kalimi do të bëhet vetëm me test negativ të Covid dhe vetëm nga Kakavija, pasi atje ka mundësi verifikimi në kohë reale.

ME TE LEXUARAT