Kina ndërton ashensorin më të lartë në botë, turistët mbajnë frymën

Bota

I ngritur më shumë se 300 metra lart në faqen e shkëmbit që frymëzoi peizazhin e filmit ‘Avatar’, ashensori më i lartë në botë në natyrë u bën turistëve të guximshëm të mbajnë frymën.

Tre ashensorët në Parkun Pyjor Zhangjiajie të Kinës qendrore ngjiten në shkëmb në vetëm 88 sekonda, një ngritje e shpejtë ndërsa turizmi i brendshëm po rimëkëmbet ngadalë në Kinë pasi koronavirusi detyroi masa të rrepta udhëtimi dhe bllokime më parë këtë vit.

Ky ashensor sjell turistët në majë të faqes së gurit ranor që frymëzoi hënën e xhunglës së trilluar të Pandorës të hitit të madh të kinematografisë nga James Cameron në 2009.

ME TE LEXUARAT