Operacioni ”Perimetri”, arrestohet 20-vjeçari në Korçë që po transportonte 12 klandestinë, u premtoi BE-në për 1 mijë euro

Aktualitet
Operacioni ”Perimetri”, arrestohet 20-vjeçari në

Një 20-vjeçar është arrestuar në Korçë pasi po transportonte 12 emigrantë të paligjshëm. A.K, u kap në afërsi të fshatit Buçimas teksa drejtonte mjetin tip ”Porsche”.

Në këmbim të 1 mijë eurove gjithsej ai u kishte premtuar klandestinëve kalimin drejt BE-së.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Qarku Korçë

Vijon operacioni “Perimetri”.

Në kuadër të tij goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

U kap duke transportuar 12 emigrantë të paligjshëm, vihet në pranga 20-vjeçari.

Strukturat për Hetimin e Krimeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare, Sektorin e Policisë Rrugore dhe Komisariatin e Policisë Pogradec, në vijim të operacionit policor “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit A. K., 20 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas është kapur nga shërbimet e Policisë, në aksin rrugor Korçë-Pogradec, në afërsi të fshatit Buçimas, duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin tip “Porsche”, 12 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt fitimit 1000 euro gjithsej, iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim

ME TE LEXUARAT