Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zyrtarja greke zbulon pse u mbyllën shkollat: Duhet të mësohemi me maskat

Greqia ka mbyllur shkollat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Vana Papaevangelou anëtare e komitetit të ekspertëve në vendin fqinj rrëfeu në një intervistë në mediat greke se përse u mor ky vendim drastik.

“Ne duhet të mësohemi të jetojmë me maskë, brenda dhe jashtë shtëpisë, për shumë muaj.

Një javë tjetër e vështirë na pret. Javën tjetër ne do të fillojmë të buzëqeshim. Ne tashmë po shohim një stabilizim.

Është e dokumentuar mirë që fëmijët e vegjël, veçanërisht ata nën 10 vjeç, e kalojnë sëmundjen më butë në rast se sëmuren dhe nuk janë super-transmetues.

Sidoqoftë, mbyllja e shkollave është mënyra e vetme për të kufizuar përhapjen te prindërit, mësuesit, etj.

Në vendin tonë, të dhënat epidemiologjike kanë ndryshuar shumë dhe me një barrë kaq të rëndë, mbyllja e shkollave ishte rruga e vetme.

Kjo sepse problemi kryesor i krijuar nga shkollat e hapura është lëvizshmëria e popullatës” tha ajo. Sot në Greqi u shënuan mbi 2 mijë të infektuar dhe 59 viktima.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet