SpaceX nis 4 austronautë drejt Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar! Misioni i parë i suksesshëm pas shumë kohësh

Bota
SpaceX nis 4 austronautë drejt Stacionit Hapësinor

Mbrëmjen e djeshme (15 nëntor), kompania SpaceX nisi në një raketë 4 astronautë, tre nga ShBA dhe një nga Japonia në një mision në Stacionin Hapsinor Ndërkombëtar.

Kjo është hera e dytë që NASA zhvillon një mision të tillë në bashkëpunim me kompaninë e sipërmarrësit Elon Musk.

Kapsula e re e kompanisë, Crew Dragon, e instaluar në majë të raketës Falcon-9, u nis në orën 19:27 sipas orës lokale nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Cape Canaveral të Floridës.

Një fluturim provë i Crew Dragon në muajin gusht, me vetëm dy astronautë për në stacionin e hapësirës, shënoi për NASA-n misionin e parë hapësinor me njerëz të nisur nga territori amerikan pas një pauze prej 9 vjetësh.

NASA shprehet se tani po hyn në një epokë të re në të cilën udhëtimet rutinë të astronautëve në orbitë po kryhen kompani private.

Katër austronautët që u nisën drejt Stacionit Hapësinor janë amerikanët Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Ëalker dhe astronautja me përvojë shumë të madhe në agjencinë japoneze të hapësirës (Jaxa), Soichi Noguchi.

ME TE LEXUARAT