Rusia shënon rekord të ri rastesh me koronavirus, 22.778 të diagnostikuar në 24 orë

Bota
Rusia shënon rekord të ri rastesh me koronavirus, 22.778 të

Numri i të diagnostikuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi ka shkuar në 1.948.603, ndërsa bilanci i viktimave ka arritur në 33.489.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se në 24 orët e fundit janë diagnostikuar 22.778 raste të reja me virusin, që është shifra më e lartë ditore në vend deri më tani, dhe 303 të vdekur.

Numri i të shëruarve ka arritur në 1.453.849, me 13.864 të shëruar në 24 orët e fundit.

Në Moskë janë regjistruar 6.360 raste të reja, duke e çuar shifrën e përgjithshme në 516.574, ndërsa numri i të vdekurve në kryeqytetin rus ka mbërritur në 7.859, me 72 viktima të reja.

Nga ana tjetër, Shërbimi i Shëndetit Publik dhe Mbrojtjes së të Drejtave të Konsumatorit bëri të ditur se deri më tani në Rusi janë kryer mbi 69,1 milionë teste, përfshirë 534 mijë në 24 orët e fundit.

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u zbulua më 31 janar, ndërsa vdekja e parë u regjistrua më 19 mars.

Më 28 tetor, Rusia shtrëngoi masat parandaluese kundër virusit, sipas të cilave, qytetarët detyrohen të mbajnë maska ​​në vende publike, automjete të transportit publik, taksi, parkingje dhe ashensorë.

Po ashtu, në të gjitha qytetet, lokalet e zbavitjes, restorantet, baret dhe kafenetë u ndaluan të punojnë nga ora 23:00 deri në ora 6:00.

ME TE LEXUARAT