Dy shtete heqin vizat me Shqipërinë, BE mban të mbyllur kufirin

Aktualitet
Dy shtete heqin vizat me Shqipërinë, BE mban të mbyllur kufirin

Dy shtete kanë vendosur të heqin vizat me Shqipërinë, ndërkohë që vendet e BE nuk lejojne qytetarët e Ballkanit të hyjnë lirshëm pasi ka nisur panndemia.

Qytetarët shqiptarë nuk kanë nevojë për vizë për të udhëtuar në Guajana që ndodhet në Amerikën e Jugut, dhe Katari në Lindjen e Mesme.

Guajana, një ish koloni franceze me një popullsi të vogël prej 200 mijë banorësh kufizohet me Brazilin dhe Surinamin, kurse Katari është më i njohur.

Greqia, Italia dhe Mali i Zi kane vendosur kufizime ne lidhje me levizjen e qytetareve nga Shqiperia.

Greqia lejon vetem nenshtetasit e saj te kalojne kufirin, Italia gjithashtu ka vendosur kufizime nderkohe qe Mali i Zi kerkon testim ne kufi.

Kosova e ka liberalizuar levizjen me Shqiperine dhe po ashtu edhe Maqedonia e Veriut./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT