Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Marrëveshja me Azerbajxhan, banorët armenë i vënë zjarrin shtëpive të tyre

Mijëra armenë etnikë po largohen nga zonat përreth Nagarab-Karabakut që do t’i dorëzohen Azerbajxhanit si pjesë e marrëveshjes së fundit të paqes.

Rajoni i diskutueshëm njihet ndërkombëtarisht si i Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë që nga viti 1994.

Sipas marrëveshjes, Armenia duhet të lëshojë kontrollin e disa rretheve deri më 15 nëntor.

Disa armenë etnikë madje po shkatërrojnë shtëpitë e tyre në mënyrë që asnjë azerbajxhanas të mos mund të vendoset atje.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet