Frika e përhapjes së koronavirusit, Turqia ndalon pirjen e duhanit

Bota
Frika e përhapjes së koronavirusit, Turqia ndalon pirjen e duhanit

Ministria e Brendshme e Turqisë ka ndaluar pirjen e duhanit në vende publike në të gjithë vendin për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Në deklaratë thuhet se pirja e duhanit do të ndalohet në rrugë me njerëz, stacione autobusësh dhe sheshe publike kur është e nevojshme.

Ministria theksoi se mbajtja e maskave mbrojtëse në vendet publike është e detyrueshme në çdo kohë dhe se pirësit e duhanit shkelin rregullisht rregulloret, e cila ka qenë në fuqi për muaj, raportoi AP.

Ministria shtoi se provincat kanë të drejtë të vendosin shtetrrethim për njerëzit mbi moshën 65- vjeçare në përputhje me numrin në rritje të pacientëve me sëmundje kritike.

Guvernatorët e Ankarasë dhe Stambollit tashmë kanë rivendosur masa të tilla këtë javë. Qytetarët e moshuar mund të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm nga ora 10:00 deri në 16:00.

Turqia ka parë një rritje të infeksioneve që nga heqja e një bllokade të pjesshme të jetës publike dhe ekonomike në fund të majit.

Sipas të dhënave të fundit, 86 persona vdiqën brenda 24 orëve të fundit, duke e dërguar totalin në 11,145.

ME TE LEXUARAT