Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shpërthimi në Arabinë Saudite shkakton disa të plagosur, Franca dënon sulmin

Disa persona u plagosën të mërkurën gjatë një shpërthimi në një ceremoni përkujtimore të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në një varrezë në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite.
Ministria e Jashtme franceze ka konfirmuar se në ceremoni merrnin pjesë ekipe diplomatike të disa vendeve.

“Ceremonia vjetore e përkujtimit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në varrezat jomuslimane në Jeddah, ku morën pjesë disa konsullata, përfshirë atë të Francës, ishte shënjestra e një sulmi nga IED pajisje shpërthyese të improvizuara këtë mëngjes, i cili plagosi disa njerëz, “tha ministria e jashtme franceze.

“Franca dënon me forcë këtë sulm frikacak, të pajustifikueshëm,” shtoi ministria.

Një zyrtar i qeverisë greke tha se katër persona u plagosën në shpërthim, duke përfshirë një shtetas grek.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet