Rekord në Itali, mijëra të infektuar me Covid dhe 623 viktima në 24 orë

Bota
Rekord në Itali, mijëra të infektuar me Covid dhe 623 viktima

Italia ka shënuar një tjetër bilanc të ri, pasi sipas raportimeve, duket se vala e dytë e pandemisë po rikthen gjendjen e rëndë të disa muajve më parë.

Sot është shënuar një rritje alarmante si e rasteve të reja të infektimeve me koronavirus dhe numri i viktimave nga ky virus.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 32,961 raste të reja me Covid-19, ndërsa kanë ndërruar jetë 623 pacientë.

Në terapi intensive janë të shtruar 3081 pacientë (110 vetëm sot).

Rajoni më i goditur mbetet Lombardia me 9180. Gjithsej që nga fillimi i pandemisë janë 1.028.424.

Pacientët e shtruar në repartet Covid janë gjithsej 29.444, 811 më shumë se dje. Është kaluar kështu numri maksimal i 4 prillit me 29.010 të shtruar.

Më shumë se 500 mijë janë personat e karantinuar në ambientet familjare.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 9090 të shëruar. Aktualisht persona pozitiv janë 613.358.

Raporti i personave pozitiv dhe testeve është 14,6%, me një rritje 1,5 në krahasim me të martën.

ME TE LEXUARAT