Koronavirusi u merr jetën tre mësuesve në 24 orë

Aktualitet
Koronavirusi u merr jetën tre mësuesve në 24 orë

Tre mësues kanë mbyllur sytë për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Dy nga të cilët banues në Qarkun e Elbasanit.

Fatmir Sula mësuesi 62 vjeçar nga Peqini jepte mësim në shkollën “Bishqem”.

Lajmin e humbjes së tij e publikoi në “Facebook” shkolla ku ai kontribuoi për disa vite. Mes të tjerash shkruhen dhe disa fjalë të ndjera.

“Drita e shpirtit te tij u largua fizikisht,po kurrë nuk do të largohet nga brezat e nxënësve që ka lënë pas.”

Burime të ABC tregojnë se Sula prej më shumë se 10 ditësh trajtohej në spitalin Covid 2.

Në mesditën e së mërkurës edhe një mësuese nga Elbasani e shtruar prej 2 javësh në spitalin “Shefqet Ndroqi” ndërroi jetë në moshën 62 vjeçare. Të dy mësuesit e qarkut të Elbasanit vuanin edhe nga sëmundje të tjera.

Në 24 orët e fundit humbi jetën dhe një mësues nga Fieri. Vdekjen e Gramoz Abedinaj e lajmëroi në “Facebook” Ministria e Arsimit, Evis Kushi mes të tjerash ajo vlerësoi dhe kontributin e tij në mësimdhënie.

60 vjeçari jepte mësim në shkollën e Roskovecit. Që prej fillimit të pandemisë betejën me Covid e kanë humbur dhe mësues të tjerë.

Një prej tyre ishte dhe Nardi Xhemollari nga Pogradeci, I cili ndërroi jetën dy ditë përpara se të niste viti shkollor në 14 shtator. 47 vjeçari jepet lëndën e matematikës në shkollën e mesme të fshatit Hudënisht. Për kolegët dhe nxënësit e tij kjo ishte një vdekje shokuese.

“U shtangëm. Na erdhi sikur na ra një rrufe. Ishte shembull i figurës së mësuesit”.

Mësuesi i matematikës nuk vuante nga asnjë sëmundje, qëndroi rreth 3 javë në spitalin Covid 2, por nuk ia doli dot të mbijetonte.

Ndërsa në 27 korrik humbi jetën mësuesi i Medresesë të Shkodrës, Gazjon Rusi.

Mësuesi i matematikës mbylli sytë në moshën 39 vjeçare. Ai vuante dhe nga astma.

Shëndeti i tij u përkeqësua në mënyrë të menjëhershme dhe miqtë e tij një ditë para se ai të ndërronte jetë nisën të mbledhin fonde që ai të mjekohej në Turqi.

ME TE LEXUARAT