“Ja kur do të jetë gati vaksina kundër Covid”, flet ministri gjerman i shëndetësisë

Bota
“Ja kur do të jetë gati vaksina kundër Covid”, flet

Vaksina kundër Covid, për të cilën një ditë më parë u tha se është 90 % efektive do të mund të jetë gati në 3 mujorin e parë të 2021. Lajmin e bëri të ditur ministri i shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn.

Spahn pret që Komisioni Evropian të nënshkruajë në ditët në vijim një marrëveshje blerjeje me BioNTech BNTX.O dhe partnerin e saj Pfizer PFE.N për vaksinën e saj të mundshme kundër COVID-19.

Komisioni Evropian është në fazën e fundit të bisedimeve me BioNTech-Pfizer për furniuzimin me 200 milion dozave dhe me një mundësi për të blerë edhe 100 milion të tjerë, raporton Reuters.

Spahn tha se ai pret që Gjermania do të marrë deri në 100 milion doza të vaksinës BioNTech-Pfizer.

Kompanitë thanë se vaksina e tyre rezukton se është shumë se 90% efektive.

Spahn përsëriti se ai nuk pret që vaksina të jetë në dispozicion para tremujorit të parë të 2021 por shtoi se ai priste që ajo të aprovohej shpejt.

ME TE LEXUARAT