Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gati karantina e pjesshme në Shqipëri; lëvizja me orare, administrata dhe mbyllja e bizneseve?!

Vala e dytë e CoVid-19 ka prekur edhe Shqipërinë, dhe kjo dëshmohet nga shifrat e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë; Shembulli i shteteve fqinje dhe atyre europiane do ndiqet edhe në Shqipëri

Pandemia e CoVid-19 ka izoluar edhe administratën. Mësohet se ‘puna nga shtëpia’ do të prek administratën, dhe kjo do fillojë të zbatohet mesin e javës së ardhshme, kjo për shkak të përhapjes së korona.virusit.

Komiteti i Ekspertëve mësohet të ketë vendosur masa edhe për lëvizjen, e cila lëvizja do të kufizohet pas orës 22:00 të mbrëmjes, ndërkohë që edhe baret, lokalet dhe restorantet do të mbyllen po në këtë orë. Propozimet për masat pritet të zyrtarizohen rreth mesit të javës (12 nëntor) nga komiteti i ekspertëve.

Edhe pse maska është vendosur me detyrim, sërish nuk ka dhënë asnjë efekt për të mbajtur nën kontroll pandeminë, përkundrazi është dashur edhe hapja e spitalit COVID-3 për të përballuar numrin e pacientëve të shtruar. Disa prej familjarëve, që enden oborreve të spitaleve janë shprehur se janë “luftuar” për të shtruar të afërmit e tyre, kjo për shkak të numrit të lartë të të infektuarve. Nuk mungojnë as të tjerët që rrëfejnë eksperiencat e tyre lidhur me vonesat me përgjigjet e tamponëve në ISHP.

Sipas burimeve, Komiteti i Ekspertëve për pandeminë, në varësi të shtimit të rasteve me Covid-19 dhe numrit të lartë të pacientëve në spitalet Covid, pritet të pasohet nga masat e reja kufizuese, të cilat nuk përjashtojnë as mbylljen zonale, në ato qytete, që konsiderohen si zonat e kuqe të pandemisë, apo duke ulur fashën orare të veprimtarisë së bizneseve që mund të konsiderohen si të rrezikshme për përhapjen e infeksionit. Kjo përkthehet, një fashe orare ku nga ora 22:00, këto biznese të lejohet të punojnë deri ne orën 18:00.

Deri më tani rekordin e të infektuarve por edhe të viktimave e mban kryeqyteti, i cili ka nisur që të cilësohet si “zonë e kuqe”. Sipas autoriteteve të shëndetësisë, në Tiranë ka 175 vatra të infeksionit, me një numër total të infektuarish prej 5135. Ndërsa pas Tiranës, renditen si më të infektuar edhe qytetet e tjerë të mëdhej të vendit; Durrësi, Fieri, Korça, Shkodra dhe Elbasani.

Që prej fillimit të pandemisë deri më tani në Shqipëri, deri më tani kanë humbur jetën 559 persona dhe 11 mijë e 555 janë të sëmurë aktivë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet