Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shkrumbohen 10 ha pyje, ndërhyrja e zjarrfikësve e pamundur

Është përfshirë nga flakët një sipërfaqe pylli në Parkun Kombëtar të Qafështamës. Zjarri ka rënë pasditen e së shtunës dhe deri më tani janë djegur mbi 10 hektarë pyje, kryesisht pisha. Mësohet se ndërhyrja e zjarrfikësve ishte e pamundur për shkak të terrenit dhe mungesës së rrugës.

Sakaq, ditën e sotme Agjencia e Zonave të Mbrojtura Durrës ka ndërhyrë për të bërë të munduar shuarjen e flakëve. Edhe pse ne kemi në fuqi ligjin për moratoriumin e pyjeve, sipërfaqet pyjore në vend çdo vit po zvogëlohen. Zjarret dhe prerjet e paligjshme janë disa nga arsyet.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet