Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ministria e Shëndetësisë: Virusi përhapet 48 orë para shfaqjes së simptomave!

Ministria e Shëndetësisë ka bërë apel qytetarëve për respektimin e masave që parandalojnë përhapjen e koronavirusit.

Me anë të një video informuese ajo kategorizon të dhënat e sakta dhe ato që përhapin panik të rremë në komunitet.

MSH citon CDC, sipas të cilës një person asimptomatik mund ta përhapë që 48 orë para shfaqjes së simptomave, ndërsa shton se mbajtja e maskës nuk mjafton për të parandaluar përphapjen e virusit nëse nuk ruajmë higjienën dhe distancimin social.

Të dhënat e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë

Fake- Sa kohë ndihem mirë, nuk kam nevojë për maskë

Fakt– Sipas CDC, 40% e transmetimit ndodh para se të ndihesh sëmurë. Një person asimptomatik mund ta përhapë që 48 orë para shfaqjes së simptomave

Fake-Maska mbron të tjerët por nuk më mbron mua

Fakt-Një studim në 198 shtete tregoi se atje ku mbajtja e maskës nga të gjithë ishte kulturë ose detyrim numri i të infektuarve dhe viktimave ishte më i ulët

Fake- Mbajtja e maskës do të rrisë sasinë e dioksidit të karbonit që fus në trup frymëmarrjen

Fakt- Doktorë dhe Infermierë kanë mbajtur prej kohërash maska në punë për orë të tëra dhe nuk
pasur pasoja mbi shëndetin

Fake- Nëse mbaj maskë, nuk kam nevojë të ruaj distancimin social

Fakt- Mbajtja e maskës është vetëm njëri hap në ngadalësimin e përhapjes së virusit. Hapat e tjera të domosdoshme janë distancimi social dhe ruajtja e higjienës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet