Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Grip apo Covid? Zgjidhjen e ofron testi i ri kinez

Me ardhjen e dimrit do të bëhet gjithnjë e më e vështirë të dallojmë një grip të thjeshtë nga koronavirusi.

Por, ekspertët kanë punuar për një zgjidhje të dobishme dhe efikase, që edhe këtë radhë duket se vjen nga Kina. Bëhet fjalë për një test të thjeshtë, të ngjashëm me një tampon të shpejtë, që në pak minuta mund të tregojë se kush është i prekur nga koronavirusi apo kush është prekur nga gripi sezonal.

Ekspertët thonë se testi është shumë i besueshëm sepse ka një ndjeshmëri të madhe. Dhe ardhja e tij, përbën një ndihmë të madhe sepse në këtë mënyrë mund të kuptohet se kush është prekur nga njëra apo tjetra sëmundje, që simptomat i kanë të ngjashme.

Ekspertët e shëndetit publik prej kohësh paralajmërojnë për përkeqësimin e situatës gjatë stinës që sjell edhe gripin sezonal, i cili, duke iu shtuar Covid 19, do ta rëndojë akoma më tej situatën.

 

Me ardhjen e dimrit do të bëhet gjithnjë e më e vështirë të dallojmë një grip të thjeshtë nga koronavirusi.

Por, ekspertët kanë punuar për një zgjidhje të dobishme dhe efikase, që edhe këtë radhë duket se vjen nga Kina. Bëhet fjalë për një test të thjeshtë, të ngjashëm me një tampon të shpejtë, që në pak minuta mund të tregojë se kush është i prekur nga koronavirusi apo kush është prekur nga gripi sezonal.

Ekspertët thonë se testi është shumë i besueshëm sepse ka një ndjeshmëri të madhe. Dhe ardhja e tij, përbën një ndihmë të madhe sepse në këtë mënyrë mund të kuptohet se kush është prekur nga njëra apo tjetra sëmundje, që simptomat i kanë të ngjashme.

Ekspertët e shëndetit publik prej kohësh paralajmërojnë për përkeqësimin e situatës gjatë stinës që sjell edhe gripin sezonal, i cili, duke iu shtuar Covid 19, do ta rëndojë akoma më tej situatën.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet