Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Radari amerikan do mbrojë qiellin e Shqipërisë, Forca Ajrore rrit operacionalitetin

Falë donacionit të SHBA-ve dhe një pjesë e saj nga buxheti i shtetit, vendi ynë do të ketë një radar të ri në malin e Midës për hapësirën ajrore. Ky fakt është bërë me dije nga vetë ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka.

Kjo e fundit përmes një postimi në ‘Facebook’, theksoi se me këtë radar apo dhe helikopterët Black Hawk që do të vijnë së shpejti në Kuçovë, do të bëjnë që Forca Ajrore shqiptare të arrijë në një nivel operacionaliteti që s’e ka patur në dekada.

MESAZHI I XHAÇKËS

Forcat e Armatosura shqiptare do të kenë syrin e tyre që i mungonte për vëzhgimin e hapësirës ajrore.

22 milion $, 19 prej të cilave nga buxheti i shtetit 🇦🇱 dhe 3 milion donacion i SHBA 🇺🇸 u shpenzuan për ndërtimin e radarit në malin e Midës nga prestigjozët e Lockheed Martin.📡
Me këtë radar, helikopterët Black Hawk që do të vijnë së shpejti, investimin në Kuçovë, apo projektet që lidhen me sistemin ajror mbrojtjes sipas standardeve të NATO, Forca jonë Ajrore arrin një nivel operacionaliteti që s’e ka patur në dekada.🚁

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet