Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kërcënimi i gripit të shpendëve, pas Britanisë alarmohet Franca

Dyzet e pesë departamente franceze kanë shpallur rrezik të lartë nga gripi i shpendëve.

Në zonat në fjalë është bërë bllokimi i shpendëve të infektuara me shpresën e parandalimit të kësaj sëmundje të dëmshme për fermat.

Në një dekret të miratuar nga autoritetet transalpine, theksohet “nevoja për të marrë masa urgjente dhe të menjëhershme parandaluese për të mbrojtur fermat franceze të pulave nga infektimi i gripit të shpendëve”.

Departamentet e njohura për prodhimin e foie gras, jane si Landes dhe Gers, të renditura në 45 zonat e rrezikut.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet