Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Hetime nëse terroristi i Vjenës ishte pjesë e një rrjeti më të gjërë

Kujtim Fejzulai besohet se ka vepruar i vetëm, por dihet se ka qenë simpatizant i ISIS, shkruan The Guardian për aktin më të fundit terrorist në Evropë.

Policia austriake po heton nëse një terrorist islamik që vrau katër persona në Vjenë të hënën në mbrëmje ishte pjesë e një rrjeti më të gjerë dhe nëse sulmi mund të ishte parandaluar.

Kujtim Fejzulai, i njohur për autoritetet si simpatizant i grupit të Shtetit Islamik, që kërkoi meritat për vrasjet, besohet të ketë qenë personi i vetëm me armë në sulm, megjithë pasigurinë nëse bashkëpunëtorët mund të jenë të lirë.

20-vjeçari me qytetari të dyfishtë të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut u qëllua për vdekje nëntë minuta pas sulmit në qendër të Vjenës.

Policia në Austri kreu bastisje në 18 prona të lidhura me sulmuesin të martën dhe bëri 14 arrestime. Dy burra u arrestuan gjithashtu në qytetin zviceran Ëinterthur, afër Zyrihut, pas

informacioneve se Fejzulai i kishte takuar në Zvicër.

Fejzulai gjithashtu besohet të ketë shkuar në Sllovakinë fqinje në korrik i shoqëruar nga një burrë tjetër, ku ai u përpoq të blinte municion të përshtatshëm për armët që përdori në sulm, por shitja thuhet se nuk u bë pasi ai nuk arriti të gjente një licencë për mbajtje armë zjarri.

Autoritetet sllovake thuhet se kanë informuar homologët e tyre austriakë në atë kohë. Burrat udhëtuan me një makinë të regjistruar në emër të nënës së një islamisti të njohur për policinë.
Ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, tha të martën se Fejzulai ishte i njohur për autoritetet si simpatizant i ISIS. Ai ishte dënuar me 22 muaj në një burg austriak më 25 prill 2019 për lidhje me një organizatë terroriste, pasi u përpoq të kalonte nga kufiri turk – ku kishte takuar dy gjermanë dhe një belg – në Siri.

Dënimi u pezullua në dhjetor të vitit të kaluar me kusht që ai të monitorohej rregullisht nga shërbimet e provës dhe do të merrte pjesë në një program deradikalizimi.

Nehammer dhe kancelari austriak, Sebastian Kurz, kanë kritikuar lirimin e tij të parakohshëm nga burgu. Nehammer tha se Fejzulai kishte qenë në gjendje të mashtronte mentorët e tij në një mënyrë të tillë që ata të mos regjistronin shenja paralajmëruese të hershme të radikalizimit të tij. Ai tha se kjo vinte në dukje “një defekt në sistemin tonë”, i cili kishte lejuar “një lirim të parakohshëm të një personi të radikalizuar”.

Alma Zadic, Ministrja e Drejtësisë e Partisë së Gjelbër, mbrojti vendimin, duke thënë se ai ishte i ligjshëm dhe se ai ishte liruar me kusht. Ministria e Drejtësisë më vonë tha se nuk ishte informuar në lidhje me përpjekjet e Fejzulai për të blerë municion në Sllovaki, duke thënë se do të kishte qenë arsye për ta arrestuar atë.

Qeveria u takua të mërkurën për të diskutuar situatën e sigurisë dhe nëse sulmi mund të ishte parandaluar.

Reinhold Einwallner, i partisë Social Demokrate, tha se ishte i habitur që përpjekja e sulmuesit për të blerë municione, veçanërisht kur lidhja e tij me Isis ishte e njohur, nuk kishte shkaktuar një alarm të sigurisë. “Duhet të kishte shkaktuar këmbanat e alarmit,” i tha ai gazetës austriake Kurier.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet