Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zgjedhjet/ Gjermania e shqetësuar: SHBA drejt krizës kushtetuese

Zhvillimet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për garën e ngushtë presidenciale shikohen me mjaft shqetësim në arenën ndërkombëtare.

Qeveria gjermane nuk ka komentuar zyrtarisht atë që po ndodh atje, por ministrja e Mbrojtjes, Annegret Karrenbauer, foli për një situatë shumë shpërthyese.

Ajo mbështeti qëndrimin e analistëve që paralajmëruan një krizë kushtetuese në SHBA, teksa foli për deklaratën e Trump lidhur me përfshirjen e Gjykatës së Lartë në procesin e numërimit.

Zhvillimet në zgjedhjet presidenciale amerikane janë komentuar edhe në Britani.

Kryeministri Boris Johnson refuzoi të dënonte pretendimin e parakohshëm të Trump për fitore, pavarësisht kritikave të opozitës.

Ndërsa ministrat e tjerë britanikë shprehën besim në institucionet amerikane se kanë aftësi të nxjerrin një rezultat të drejtë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet