Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Mbi 300 mijë vota u zhdukën pa u numëruar në SHBA

Shërbimi Postar i SHBA zbuloi të martën në mëngjes se 300, 523 fletëvotime në të gjithë vendin kishin marrë skanime hyrëse në impiantet e përpunimit postar, por jo skanime të daljes.

Kjo ngre shqetësime që qindra mijëra vota mund të bllokohen në sistemin e postës dhe për pasojë nuk do të mund të përfshihen në rezultatin përfundimtar.

Washington Post bën me dije se fletët e votimit i përkasin 28 shteteve.

Për të adresuar numërimi i votave, gjykatësi federal Emmett Sullivan lëshoi një urdhër që zyrtarët nga Shërbimi i Inspektimit Postar, krahu i zbatimit të ligjit të agjencisë, për të inspektuar të gjitha objektet e përpunimit në rrethet e Pensilvanisë Qendrore, Philadelphia Metro, Detroit, Colorado / Wyoming, Atlanta, Houston, Alabama, Anglia Veriore e Re (Vermont, New Hampshire dhe Maine), South Carolina e Madhe, Florida e Jugut, Lakeland (Wisconsin) dhe Arizona (që përfshin New Mexico) deri në orën 3 pasdite.

Por në një regjistrim të dërguar në gjykatë pak para orës 5 pasdite, avokatët e Departamentit të Drejtësisë të SHBA-së që përfaqësojnë Shërbimin Postar thanë se agjencia nuk do t’i përmbahej urdhrit, duke argumentuar se do të gjente fletëvotimet përmes mjeteve të tjera.

Sullivan, më pak se i impresionuar nga mos-përgjigja, ka informuar avokatët e DD-së që të “jenë të përgatitur për të diskutuar mungesën e dukshme të pajtueshmërisë me urdhrin e tij”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet