Zbulohet identiteti i terroristit shqiptar që sulmoi Vjenën

Bota
Zbulohet identiteti i terroristit shqiptar që sulmoi Vjenën

Pas sulmit të përgjakshëm terrorist në mes të qytetit të Vjenës të hënën në mbrëmje, i dyshuari kryesor, i cili me sa duket kishte njoftuar aktin në internet, tani është identifikuar.

Sipas informacionit nga Ministria e Brendshme, është një 20 vjeçar nga Maqedonia e Veriut i cili gjithashtu kishte shtetësi austriake.

Kujtim F. gjithashtu kishte një të kaluar kriminale penal dhe u lirua nga burgu vetëm në dhjetor të vitit 2019.

Gazeta “Kroinen Zeitung” shkruan se ai ishte mbështetësi i ISIS-it, i cili ishte i armatosur me një pushkë pa leje AK-47 gjatë sulmi të mbrëmshëm ku u qëllua për vdekje nga njësia speciale WEGA pranë Ruprechtskirche.

I dyshuari, i cili paraqet i armatosur rëndë në një fotografi, u dënua në Austri në fund të prillit 2019 – për anëtarësim në një organizatë terroriste. Ai u dënua me 22 muaj burg sepse donte të evakuohej në Siri dhe të bashkohej me milicinë terroriste Shteti Islamik (IS) atje.

Sipas informacionit “Krone”, Kujtim F. iu betua me besnikëri kreut të ri të milicisë terroriste IS, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi, pak para akteve të përgjakshme. Vrasësi tregoi veten në foto me një hanxhar, një pistoletë dhe një armë sulmi kallashnikov.

“Ai ishte i pajisur me një rrip shpërthyes bedel, një armë automatike të gjatë, një pistoletë dhe një hanxhar për të kryer këtë sulm të neveritshëm ndaj qytetarëve të pafajshëm”, tha Ministri i Brendshëm Karl Nehammer të martën në mëngjes.

 

ME TE LEXUARAT