Pacientët e COVID-19 në Korenë e Veriut po vdesin urie në ‘kampet e karantinës’

Bota
Pacientët e COVID-19 në Korenë e Veriut po vdesin urie në

Pacientët me COVID-19 në Korenë e Veriut janë vendosur në 'kampe karantine' dhe janë lënë të vdesin urie, pretendon një aktivist.

Raporte të tjera sugjerojnë se njerëzit me simptoma të virusit po lihen në shtëpitë e tyre pa ushqim dhe se autoritetet kanë djegur shumë trupa të viktimave me COVID.

Tim Peters, një aktivist i krishterë që drejton bamirësinë me bazë në Seul tha se burimet në Korenë e Veriut pretendojnë se ‘kampet e karantinës’ janë ngritur në qytete pranë kufirit kinez.

Por ata që janë në kampe shpesh herë lihen pa kujdes mjekësor dhe pa ushqim.

Ai i tha The South China Morning Post: Një nga informacionet më alarmante që kemi marrë është qeveria e Koresë së Veriut nuk po siguron ushqim ose ilaçe për ata që ndodhen atje.

ME TE LEXUARAT