Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Erdogan flet me turqit që ndihmuan policinë gjatë sulmit: Ndihmoni austriakët

Presidenti Rexhep Tayip Erdogan, ka telefonuar dy të rinjtë turq të cilët jetojnë në Austri dhe janë cilësuar si heronjë, pasi kanë ndihmuar në shpëtimin e një polici dhe një qytetareje në sulmin që ndodhi në Vjenë ditën e djeshme.

Dy të rinjtë me të cilet ka biseduar Erdoganin quhen Recep Tayip Gultekin dhe Mikain Ozen, ata janë plagosur gjatë sulmit terrorist, por pavarsisht kësaj kanë nxituar për të ndihmuar dy personat e tjerë.

Sipas mediave të huaja, presidenti është shprehur krenar për veprimin e tyre, ndërkohë që i ka këshilluar të ndihmojnë austriakët.

“Vazhdoni të ndihmoni austriakët. Ata mund të mos na kuptojnë, por ne i kuptojmë ata. Për shkak se e donim atë që u krijua, nuk u kujdesëm për fenë e tyre, nuk shikuam sektin e tyre.

Ne thamë:Na mjafton të jemi njerëz “dhe ne vazhdojmë në këtë mënyrë. Unë e njoh Austrinë. Ju keni vuajtur herë pas here në Turqi. Ende vuani nga probleme, shumë serioze.

Ju nuk keni asnjë mëkat përveç të qenit mysliman, në sytë e tyre. Por për ne, të jesh mysliman është burimi më i rëndësishëm i krenarisë.

Për ne, ne bëmë luftën më të madhe kundër terrorizmit. Unë jam i sigurt që ju do të jeni përfaqësuesi i mirësisë, paqes dhe bukurisë kudo që të jeni.

Në emër të kombit tim, familjes time dhe vetes time, ju falënderoj! Zoti qoftë i dashur dhe ndihmës. Përshëndetje për të gjithë familjen,”– ka thënë presidenti Erdogan.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet