Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Arrin në 109 numri i jetëve të humbura nga tërmeti në Izmir

Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi se është rritur në 109 numri i personave që kanë humbur jetën nga tërmeti në Izmir, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga AFAD thuhet se 144 persona ende po trajtohen në spitale ndërsa 883 janë trajtuar dhe lëshuar në shtëpi.

Nga AFAD bëjnë të ditur se pas tërmetit 6.6 ballë që goditi më 30 tetor qytetin e Izmirit, janë regjistruar 1.508 paslëkundje, prej të cilave 44 më të forta se 4 ballë.

Turqia është ndër zonat sizmike më aktive në botë ndërsa ka pësuar tërmete shkatërruese edhe në të kaluarën, duke përfshirë edhe tërmetin 7.6 ballësh të vitit 1999 në Marmara.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet