Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Hëna e rrallë blu shfaqet për Halloween pas 46 vitesh, pamjet e rralla nga Tirana

Këtë vit festa e Halloween do të duket paksa ndryshe për shkak të Covid-19, por ajo që bën ndryshimin e kësaj feste nga vitet e tjera është se kjo do të jetë hera e parë që nga viti 1974 që ka një Halloween me Hënë të plotë.

Ajo është Hëna e dytë e plotë e tetorit, e njohur edhe si Hëna blu, edhe pse nuk do të shfaqet me ngjyrën blu në qiellin e natës.

Hëna e plotë e Halloween-it me shumë mundësi ndodh vetëm pak herë në shekull dhe nuk do të përsëritet më në rajonin tonë deri në vitin 2039-ë.

Kjo do të jetë edhe hera e parë që një Hënë e plotë Halloween-i do të jetë e dukshme në të gjithë botën që nga 1944-a.

Gjithashtu ekspertët këshillojnë që të mos humbet spektakli i Hënës mbrëmjen e sotme pasi do të jetë i fundit për të paktën 19 vitet e ardhshme.

Shikoni fotot e publikuara nga LSA.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet