Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Arbitrazhi/ Meta-Avokaturës së Shtetit: Keni kohë edhe dy ditë për të dhënë informacion

Presidenti i Republike Ilir Meta ka bere publike kerkesen per informacion qe i ka derguar Avokatures se Shtetit, per t’u njohur me proceset gjyqesore ne te cilat ndodhet shteti shqiptar. Por, edhe pse kjo kerkese zyrtarisht eshte bere disa here ne drejtim te avokaturës, kjo e fundit nuk ka reaguar duke mos i dhene informacionin e nevojshem Presidences.

Ne keto kushte, kreu i shtetit i drejtohet serish duke i lene nje afat deri në daten 2 nentor per kthim pergjigje, ne te kundert do t’i drejtohet gjykates per shperdorim detyre per cilindo qe me veprimet apo mosveprimet eshte bere pengese per kete informcion.

Paralelisht, Meta i drejtohet edhe Ministrise se Financave, ku kerkon te di lidhur me detyrimet finaciare qe qeveria ka ndaj gjyqeve ne arbitrazh, te cilat tashme njihen si fatura per shlyerje.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet