Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Franca e terrorizuar, Xhihadistët festojnë në rrjetet sociale, thirrje për të tjera sulme

Xhihadistët në internet festuan sulmin e fundit terrorist në Francë, ku tre persona u vranë gjatë një sulmi me thikë në një kishë në Nicë, ndërsa po sot një person i armatosur u vra në Avignon dhe një roje u sulmua në konsullatën franceze në Arabinë Saudite.

I fundit në një varg të gjatë sulmesh të dhunshme në Francë ishte “tashmë duke u festuar masivisht nëpër komunitetet xhihadiste” deri të enjten vonë.

Sipas grupit të monitorimit të Inteligjencës SITE, ata festuan masivisht sot në internet.

Ata shkruan në Twitter dhe Facebook për të mirëpritur vrasjet e fundit të ashpra.

Asnjë grup ende nuk ka marrë përgjegjësinë për dhunën e sotme, por kjo vjen në mes të tensioneve të larta midis Francës dhe botës myslimane pasi një mësuesi iu pre koka, pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed para klasës së tij dy javë më parë.

Drejtoresha e SITE, Rita Katz z tha se xhihadistët po festonin ‘lirinë e veprimit’ të sulmuesve pas tre episodeve të dhunshme brenda disa orësh.

“Këto sulme të reja vijnë në mes të një vale masive dhe të qëndrueshme të mediave xhihadiste që dënojnë Francën dhe karikaturistët e saj,” tha ajo.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet