Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Tirana po varros Katsifas”, media greke: Vrasësit e minoritarit mbeten të pandëshkuar

Media prestigjoze greke ‘Prototema’ i ka kushtuar një artikull Kostandin Katsifas sot, kur dy vite më parë ai u ekzekutua nga forcat RENEA në fshatin Bularat.

Në artikullinin e medias greke që mban titullin “Tirana ‘varros’ vrasjen e Katsifas” ku thuhet ndër të tjera se vrasësit e minoritarit mbeten të pandëshkuar dhe se dosja e çështjes është gati të futet në arkivën e Policisë Shqiptare për mungesë provash.

“Sot bëhen dy vjet nga ekzekutimi i mërgimtarit Konstantinos Katsifas, nga anëtarët e përzgjedhur të policisë shqiptare.

35-vjeçari humbi jetën në rrethana të paqarta, në fshatin e tij, Bularat të Vorio Epirit , sepse mbrojti të drejtën e tij për të deklaruar me krenari origjinën e tij kombëtare dhe për të ngritur flamurin grek në vend të tij, sipas asaj që shqiptari e cilëson zyrtarisht si zonën e njohur të pakicës.|“- shkruhet ndër të tjera në artikull.

Po ashtu media greke shkruan se sot përfundon edhe afati dy-vjeçar i parashikuar nga ligji shqiptar për hetimin gjyqësor.

Sipas artikullit ky proces jo vetëm që nuk ka përfunduar me lëshimin e një raporti për vrasjen e Katsifas, por tani çështja rrezikon të mbyllet dhe në dosjen e Prokurorisë.

ARTIKULLI I PLOTË:

“Vrasësit e minoritarit mbeten të pandëshkuar dhe Dosja e çështjes është gati të futet në arshivën e Policisë Shqiptare për mungesë provash, por do të ketë një ankesë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Sot bëhen dy vjet nga ekzekutimi i mërgimtarit Konstantinos Katsifas, nga anëtarët e përzgjedhur të policisë shqiptare.

35-vjeçari humbi jetën në rrethana të paqarta, në fshatin e tij, Bularat të Vorio Epirit , sepse mbrojti të drejtën e tij për të deklaruar me krenari origjinën e tij kombëtare dhe për të ngritur flamurin grek në vend të tij, sipas asaj që shqiptari e cilëson zyrtarisht si zonën e njohur të pakicës.

Sot skadon edhe afati dy-vjeçar i parashikuar nga ligji shqiptar për hetimin gjyqësor.

Sidoqoftë, jo vetëm që ky proces nuk ka përfunduar me lëshimin e një raporti për vrasjen e Katsifas, por tani çështja rrezikon të mbyllet dhe në dosjen e Prokurorisë.

Sipas informacioneve shtatorin e kaluar, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis i kishte kërkuar homologut të tij shqiptar – gjatë vizitës së tij në Athinë – për përfundimin e shpejtë të procedurave dhe lëshimin e një përfundimi mbi vrasjen e Katsifas.

Në përpjekje për të justifikuar amullinë, Edi Rama kishte thirrur dorëheqjet e vazhdueshme të Prokurorëve që kishin dosjen në duar.

Në thelb për 24 muaj, Tirana po luan jo vetëm familjen e viktimës, por edhe me Athinën, e cila ka kërkuar në mënyrë të përsëritur përfundimin e procesit dhe lëshimin e një gjetjeje për 35-vjeçarin, i cili gjithashtu kishte shtetësinë greke.

Avokati i familjes Katsifas, Efthymios Navridis , deklaron në THEMA se nëse çështja përfundon në drejtësinë shqiptare, do të ketë një ankesë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ).

“Prokuroria shqiptare ka shteruar gjithë kohën dhe tani mundësia e përfshirjes së çështjes në dosje është e dukshme.

Lëvizja tjetër do të jetë ankesa e familjes në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, duke kërkuar justifikim për fëmijën e tyre tyre”, thotë z. Navridis.

“Ne do të luftojmë deri në momentin e fundit për shfajësimin e fëmijës tonë, i cili u vra padrejtësisht dhe me dhunë.

Fatkeqësisht, për dy vjet tani, ata po tallen me ne dhe duan të mbyllin çështjen. Konstantinos nuk ishte djali i keq që autoritetet shqiptare donin të portretizonin.

Ai ishte një njeri zemërmirë që e donte Greqinë.

Reagimi i tij ishte rezultat i indinjatës në të gjitha ato që po përjetonte.

Shprehim indinjatë për atë që ai kaloi dhe vazhdon të kalojë nëpër njerëzit e Vorio-Epirit të cilët nuk guxojnë të reagojnë sepse ishin të pushtuar nga frika.

Djali ynë guxoi dhe ne jemi krenar për të,” tha nëna e 35-vjeçares mërgim Znj. Vassilia Katsifa.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet