Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ruçi: Në vendlindjen time, në të njëjtin ambient ishte një kishë dhe një sinagogë

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi zbuloi para të pranishmëve në Forumin Ballkanik kundër Antisemitizmit, kur tha se në vendlindjen e tij, në një ambient të përbashkët, ndodhej edhe një kishë edhe një sinagogë, (shtëpi kulti hebreje).

“Kuvendi i Shqipërisë, i nderuar që organizon këtë forum. Historia na ka vendosur shpesh në të njëjtin bark me hebrenjtë.

Të nderuar që në këtë forum merr pjesë Sassoli dhe Pompeo. Disa qindra kilometra larg, në vendin e origjinës sime, shumë pranë shtëpisë sime, në të njëjtin ambient ndodhej një kishë dhe një sinagogë, një rast i rrallë ky ndoshta edhe në Evropë.

Lidhja e shqiptarëve me hebrenjtë, mbi 2 mijë vite histori.

Shqipëria do e çojë deri në fund detyrën, duke afirmuar identitetin dhe vlerat tona evropiane.”-tha Ruçi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet