"Sapo zbriti nga avioni", arrestohet në Rinas ish-drejtori i OST Klodian Gradeci, AKUZAT

Aktualitet
"Sapo zbriti nga avioni", arrestohet në Rinas ish-drejtori i OST

Ish-drejtori i OST, Klodian Gradeci, eshte arrestuar gna policia pasi ishte shpallur në kërkim si pjesë e grupit të zyrtarëve të AKBN-së në skemën e mashtrimit të puseve të naftës.

Policia tha se Gradeci u arrestua dje në Rinas, pas kthimit nga Truqia. Ai ka mbajtur detyren e Drejtorit të Hidrokarbureve në AKBN në kohën kur janë konstatuar shkeljet, se "Phoenix Petroleum", e cila është në pronësi të Isuf Berberi dhe Naim Kasa, me marrëveshje Hidrokarbure të miratuar nga Këshilli i Ministrave dhe të ndjekur për ecurinë e saj nga AKBN ka shfrytëzuar disa puse nafte në vend, por nuk ka investuar sipas marrëveshjes, dhe ky skandal i ka shkaktuar shtetit rreth 1.5 milionë dollarë.

Shoqëria ne fjale ka paraqitur në AKBN, tetë fatura të falsifikuara për shërbime që realisht nuk i ka përfituar nga kompania amerikane ‘Black Swan Energy Service’.

"Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim në kuadër të operacionit policor të koduar “Akciza”, i finalizuar më datë 06.10.2020, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra për të cilat paguhet akcizë, nga strukturat e DVP Tiranë u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit K. G., 45 vjeç, të cilit Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë i ka caktuar masën e sigurimit "Arrest në burg", për veprën penale "Shpërdorimi i detyrës", njofton policia.

Biznesmeni Isuf Berberi, i cili është i përfshirë edhe në biznesin e hidrokarbureve, ka udhëtuar ditën e hënë nga Tirana drejt Turqisë.

Prokuroria e Tiranes ka deklaruar se punonjësit e AKBN të arrestuar, Denis Durrësi, Qani Hoxha dhe Rezarta Qose Sulejmani, si dhe ish-drejtori i OST-së Klodian Gradeci, kanë certifikuar në mënyrë të kundërligjshme punimet e pakryera të pasqyruara në këto fatura si punime të kryera.

ME TE LEXUARAT