Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Pandemia/ Lajm i mirë, vaksina e AstraZeneca jep efekt tek të moshuarit

Vaksina anti-Covid e Oxford-it dhe ‘AstraZeneca ‘funksionon për të moshuarit. Kështu bën të ditur Financial Times që ka bërë publike paraprakisht përgjigjet e analizave ku sipas të cilave.

Sipas mediave të huaja vaksina që aktualisht është në fazën 3 të testimit klinik, shkakton një reagim të fortë imunitar tek të moshuarit.

Mësohet se vaksina stimulon prodhimin e antitrupave mbrojtës dhe të qelizave T, gjë e cila konfirmon plotësisht se vaksina jep efekt.

Rezultatet do të publikohen së shpejti në një revistën shkencore dhe do të jenë edhe më të qarta.

Sipas planeve të deritanishme, mendohet se ndër 20-30 mln dozat e para, 3 do të shkojnë në Itali dhe kjo gjë është konfirmuar edhe nga Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet