Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kuvendi armen vendos konfiskimin e pronave të qytetarëve dhe kompanive private

Parlamenti në Armeni ka vendosur që të konfiskojë përkohësisht pronat private të qytetarëve, për t’i pasur në rast se shteti ka nevojë për to.

Lajmin e bëri të ditur Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Gabriel Balayan gjatë diskutimit të ditës së sotme, për ndryshime të ligjit “Për Regjimin Ligjor të Ligjit Ushtarak.”

Ndërkohë përshtatshmëria pronave të specifike do të vlerësohet duke marrë parasysh situatën specifike, urgjencën, vendndodhjen dhe rrethanat e tjera të rëndësishme

Në rast nevoje të përdorimit të pasurisë së individëve dhe personave juridikë, krerët e organeve shtetërore të autorizuar në fushat e mbrojtjes, sigurisë kombëtare, policisë, shëndetësisë, emergjencës, ekonomisë, administratës territoriale dhe infrastrukturës duhet t’i drejtohen pronarit të pasurive të patundshme për transferim dhe për përdorim.

Përveç kësaj, pronarit të pasurisë së konfiskuar duhet t’i sigurohen garanci për kthimin e saj të mëtejshëm, ose kompensim për përdorimin.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet