Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

VIDEO/ Mbyllen baret, italianët i vënë flakën shesheve. Përplasje të ashpra me policinë

Italianët kanë dalë sërish në rrugë pas orës 18:00, kur mbyllen me detyrim beret dhe lokalet si pasojë e Covid-19, duke kundërshtuar masat e marra nga qeveria.

Siç shihet edhe nga pamjet, qytetarët i kanë vënë flakën shesheve dhe janë përplasur me policinë, pasi refuzojnë që tu nënshtrohen masave të ndërmarra.

Mijëra qytetarë italianë po ashtu vërshuan në sheshet qendrore të qyteteve nga Torino në Katania, për të shprehur pakënaqësitë e tyre, kundër masave të reja kufizuese anti-Covid.

Nga protestat e sotme, janë regjistruar të paktën 4 arrestime në Romë dhe shqetësimi po rritet në të gjithë Italinë.

Protestat filluan në Napoli, ku gjatë përleshjeve të së premtes, pati lëndime të shumta, përplasje me policinë dhe dy të arrestuar.

Për katër të arrestuarit gjyqi do të fillojë në nëntor. Megjithatë protesta të reja parashikohen nga Torino në Terni, nga Bari në Catania.

VIDEO

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet